Szkolenia z bezpiecznego stosowania diizocyjanianów

NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE DIIZOCYJANIANÓW

W związku z opublikowanym przez Komisję Europejską rozporządzeniem 2020/1449, zmieniającym załącznik XVII do rozporządzenia REACH, wprowadzone zostały nowe wymogi dotyczące stosowania diizocyjanianów w kontekście przemysłowym i komercyjnym.

Rozporządzenie weszło w życie 24 sierpnia 2023 r. i wymaga od wszystkich użytkowników, którzy mają styczność z diizocyjanianami pojedynczo lub łącznie w stężeniu 0,1% lub więcej, ukończenia certyfikowanego szkolenia dotyczącego bezpiecznego stosowania diizocyjanianów przed użyciem substancji lub mieszaniny.

Szkolenie musi być powtarzane co 5 lat.

Głównym celem tego rozporządzenia jest zapewnienie pracownikom ochrony i bezpieczeństwa w przypadku kontaktu podczas pracy z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, takimi jak diizocyjaniany, w celu zapobiegania pojawianiu się reakcji alergicznych na skórze i układzie oddechowym, które mogą być spowodowane niewłaściwą obsługą lub użyciem produktów zawierających diizocyjaniany.

PROGRAM SZKOLENIA:

Rozporządzenie REACH wskazuje na 3 poziomy szkolenia: ogólne, średniozaawansowane oraz zaawansowane. W ramach szkolenia ogólnego omawiane są następujące zagadnienia:

  • chemia diizocyjanianów;
  • zagrożenia związane z toksycznością (z uwzględnieniem toksyczności ostrej);
  • narażenie na działanie diizocyjanianów;
  • dopuszczalne wartości narażenia zawodowego;
  • sposób powstawania działania uczulającego;
  • zapach jako wskaźnik zagrożenia;
  • znaczenie lotności dla powstawania zagrożeń;
  • lepkość, temperatura i masa cząsteczkowa diizocyjanianów;
  • higiena osobista;
  • wymagane środki ochrony indywidualnej, z uwzględnieniem instrukcji praktycznych w zakresie ich prawidłowego użytkowania i ich ograniczeń;
  • ryzyko kontaktu ze skórą i narażenia przez drogi oddechowe;
  • ryzyko związane ze stosowanym procesem aplikacji;
  • system ochrony skóry i dróg oddechowych;
  • wentylacja;
  • oczyszczanie, wycieki, konserwacja;
  • usuwanie pustych opakowań;
  • ochrona osób postronnych;
  • określenie krytycznych etapów obróbki produktu;
  • szczególne krajowe systemy kodów (w stosownych przypadkach);
  • bezpieczeństwo behawioralne.

Jednak dokładny program szkolenia ustalamy indywidualnie po konsultacji z Klientem (w zależności od zużywanych produktów, które w swoim składzie zawierają diizocyjaniany).

CO TO SĄ DIIZOCYJANIANY?

Diizocyjaniany są chemicznymi blokami konstrukcyjnymi stosowanymi w produkcji poliuretanów lub produktów polimocznikowych. Znajdują zastosowanie w: piankach; tworzywach termoplastycznych i elastomerach; farbach oraz lakierach; klejach, powłokach i szczeliwach; produktach kompozytowych, takich jak laminaty drewniane.

Substancje te reagują z innymi składnikami tworząc mocną i trwałą warstwę, przyspieszają proces schnięcia oraz zapewniają odporność chemiczną i przyczepność do farby.

Diizocyjaniany mogą powodować problemy zdrowotne w przypadku wdychania lub kontaktu ze skórą, dlatego użytkownicy musza zapoznać się z zagrożeniami i przestrzegać odpowiednich środków ostrożności podczas obchodzenia się z nimi.

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE PRODUKT ZAWIERA DIIZOCYJANIANY?

Aby ustalić, czy produkt zawiera diizocyjaniany i ich zawartość procentową, należy przejrzeć:

1. Etykietę produktu: od dnia 24 lutego 2022 roku na etykiecie wszystkich opakowań zawierających diizocyjaniany o stężeniu równym lub większym niż 0,1% masy obowiązkowe jest umieszczanie napisu: „Na dzień 24 sierpnia 2023 roku, przed użyciem przemysłowym lub profesjonalnym wymagane jest odpowiednie przeszkolenie”.

2. Kartę charakterystyki, która zawiera pełne informacje na temat zagrożeń i składu chemicznego produktu. W sekcji 3 karty można znaleźć informacje na temat składu chemicznego produktu.

KTO MUSI ODBYĆ SZKOLENIE Z BEZPIECZNEGO STOSOWANIA DIIZOCYJANIANÓW?

Wszyscy profesjonalni użytkownicy, którzy mają kontakt z otwartymi pojemnikami i/lub stosują produkty, których receptura zawiera diizocyjaniany w stężeniu równym lub większym niż 0,1% wag., są zobowiązani do odbycia szkolenia.

Użytkownicy, którzy obsługują tylko zamknięte pojemniki, nie mają takiego obowiązku.

W praktyce obowiązkowi szkolenia ze względu na styczność z diizocyjanianami będę podlegać m.in. pracownicy firm produkujących i wykorzystujących: farby, kleje, lakiery, pianki budowlane, izolacje, uszczelniacze, meble, materace, sprzęt AGD, komponenty dla przemysłu automotive.

Uwaga: Szkolenie powinni odbyć nie tylko pracownicy posługujący się diizocyjanianami do celów przemysłowych i profesjonalnych, ale także pracownicy nadzorujący takie czynności.

KTO JEST ZOBOWIĄZANY DO PRZEPROWADZENIA SZKOLENIA?

Rozporządzenie stanowi, że pracodawcy (lub osoby samozatrudnione) mają obowiązek zapewnić szkolenie swoim pracownikom, którzy mają kontakt z otwartymi pojemnikami i/lub stosują produkty, których receptura zawiera diizocyjaniany w stężeniu równym lub większym niż 0,1% wag., aby zapewnić im bezpieczeństwo w miejscu pracy.

JAKA JEST WAŻNOŚĆ SZKOLENIA?

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpiecznego stosowania diizocyjanianów ważne jest przez 5 lat. Po tym czasie jest obowiązek ponownego odbycia szkolenia i uzyskania zaświadczenia o jego ukończeniu

JAKI JEST CEL SZKOLENIA?

Szkolenie ma na celu przede wszystkim uświadomienie pracownikom zagrożeń związanych z diizocyjanianami oraz wiedzę na temat sposobów właściwej ochrony. Wiedza ta jest niezbędna, aby uniknąć wypadków i uszczerbku na zdrowiu.

Program szkolenia obejmuje m.in. poznanie niebezpiecznych właściwości diizocyjanianów, identyfikację zagrożeń, środki zapobiegawcze i kontrolne, prawidłowe stosowanie środków ochrony indywidualnej, właściwe przechowywanie, bezpieczne obchodzenie się i procedury awaryjne.

Przestrzeganie wymagań szkoleniowych oraz stosowanie odpowiednich praktyk bezpieczeństwa i procedur zapewnią skuteczne zarządzanie ryzykiem związanym z ekspozycją na diizocyjaniany.

KTO MOŻE PRZEPROWADZIĆ SZKOLENIE?

Szkolenia muszą być przeprowadzone przez specjalistę ds. bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) z uprawnieniami uzyskanymi w ramach odpowiedniego szkolenia zawodowego

JAKA JEST CENA ZA SZKOLENIE?

Cena szkolenia jest uzależniona od poziomu (ogólny/ średniozaawansowany/ zaawansowany), ilości uczestników oraz formy szkolenia (stacjonarne/ online).

Zapraszamy do kontaktu, w celu przedstawienia dokładnej oferty.

Kontakt

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie? Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy na stronie
lub napisz na info@bhp-expert24.pl

8 + 15 =